Хрущ сірий волохатий

Українска назва: Хрущ сірий волохатий
Російська назва: Хрущ волосатый
Латиньска назва: Anoxia pilosa F.

Заходи захисту від шкідника:

Перед використанням ділянки слід виявити зараженість ґрунту личинками хруща. З цією метою на пробних майданчиках в 1/4 м2 проводять ґрунтові розкопки і визначають середню кількість личинок хруща на 1м2. При наявності більше однієї личинки (в середньому на 1 м2) необхідно попередньо провести винищувальні заходи з очищення ґрунту від личинок цього шкідника.

1. Агротехнічні. Осіннє перекопування і переорювання ділянки. В яблуневих садах рекомендується створювати сливові посадки для відволікання шкідника. Регулярне рихлення міжрядь під час вегетації з вибиранням і знищенням личинок.

2. Механічні. Застосування світлових пасток. У разі масового розмноження хруща можна струшувати жуків з дерев на підстелену мішковину, потім знищувати. Робити це треба рано вранці, поки жуки знаходяться в заціпенілому стані.

3. Біологічні. Приваблення у лісонасадження та охорона комахоїдних птахів.

4. Хімічні. Основні хімічні засоби боротьби з хрущем спрямовані на дорослі особини. Та й то вони будуть дієвими тільки в період їх масового льоту, тобто застосовані перед і після цвітіння. Також труднощі дії препаратів на жуків обумовлені тим, що обробку потрібно проводити вдень, а не вранці або ввечері, коли отрути найбільш дієві. Але ці комахи харчуються вдень, а ввечері перелітають, тому час обробки краще перенести на день.

Яблуня домашня Груша звичайна Суниця садова (ананасна) Черешня Слива домашня Персик звичайний Абрикос звичайний Вишня звичайна Айва звичайна Аронія чорноплідна (Горобина чорноплідна) Глід колючий Горобина домашня Ірга звичайна (круглолиста) Хеномелес (Айва японська) Чишкун звачайний (Мушмула) Алича Калина звичайна (червона) Кизил справжній (Дерен справжній) Обліпиха крушиновидна Терен (Терен колючий) Черемха звичайна Горіх волоський (грецький) Каштан їстівний (благородний, справжній) Ліщина деревовидна (Ведмежий горіх) Ліщина звичайна Мигдаль солодкий Фісташка справжня Гранат звичайний Інжир (Фіга, Смоква) Хурма гібридна Хурма віргінська Шовковиця біла (Еперка) Шовковиця червона Шовковиця чорна Виноград культурний Аґрус Смородина чорна Смородина червона (Порічки) Смородина золотиста (Порічки золотисті)
Назва Діюча речовина Клас токсичності
Антихрущ, КС Імідаклоприд + біфентрин 3
Антихрущ Люкс, ТР Компонент А: ( імідаклоприд + біфентрин) + Компонент Б : ацетаміприд 3
Армада, ТН Імідаклоприд + пенцикурон, 3
Ін Сет SC, КС Імідаклоприд 3
Каліпсо Спрей AL, КР Розчин тіаклоприду 3
Магнум-Дуо, ТН імідаклоприд + пенсикурон 3
Шедевр, КС Імідаклоприд + тіабендазол 3
Рембек (RembeK), ПР Імідаклоприд + хлорпірифос 4

Класифікація шкідникаряд Твердокрилі

родина Пластинчастовуcі

Види, які пошкоджуються – поліфаг, пошкоджує ягідні, овочеві, плодові, декоративні й лісові породи.

Шкодочинна стадія – личинка.

Тип пошкодження – підгризання коріння.

Кількість поколінь – 1 за два-три роки.

Зимуюча стадія – в ґрунті личинки 2-го і 3-го віку, а також імаго, на глибині 10-30 см (за іншими даними – до 1 м).

Умови, які сприяють розвитку шкідника – найчастіше заселяє піщані ґрунти в сухих борах разом з мармуровим хрущем, утворюючи стійкі осередки. На суглинистих ґрунтах не поселяється. Не поселяється хрущ і у зімкнутих насадженнях.

Морфологія і біологія розвитку шкідника.

В Україні трапляється в Степу та Лісостепу переважно на піщаних ґрунтах.

Імаго. Бурувато-чорний жук, 1,7-2,6 см у довжину. Надкрила вкриті сірими лусочками, передньоспинка, груди і черевце – довгими жовто-сірими волосками, тому жук здається сірим. Булава антен у самців має 5 лопатей, у самиць – 4 лопаті. Пігідій з невеликою ямкою. Самці дрібніші.

Яйце кругле, молочно-біле.

Личинка біла або жовтувато-біла, голова жовтого кольору, на нижній поверхні кінця черевця має невпорядковано розташовані гачкуваті щетинки. Досягає 4,5-5,5 см у довжину.

Лялечка відкритого типу, світло-жовта, 1,8-2,7 см довжиною.

У травні личинки останнього віку заляльковуються, а через 18-20 днів (вже у червні) починається виліт жуків. Літають жуки лише надвечір, вдень ховаються в грунт. Літ триває до двох тижнів.

Самиця відкладає в ґрунт одну кладку, яка містить близько 20 яєць (за іншими даними – по одному або грудками по 6-7 яєць декілька разів). Через 4-5 тижнів з яєць виходять личинки. Личинка розвивається впродовж 2-3 років, живиться спочатку перегноєм, пізніше коренями різних рослин. Особливо небезпечні личинки третього віку.

Дорослі особини літають з кінця травня до початку липня, личинки з'являються з кінця червня. Імаго не живляться.

Фенологічний календар розвитку

хруща сірого волохатого (кількість поколінь – 1 за два-три роки)

 

Фаза розвитку

Квітень

Травень

Червень

Липень

Серпень

Вересень

Жовтень

1

2

3

1

2

3

1

2

3

1

2

3

1

2

3

1

2

3

1

2

3

Личинка

Лялечка

Імаго

Яйце

Личинка 1-го року

Личинка 2-го року

Личинка 3-го року

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

 

0

+

 

 

 

0

+

 

 

 

+